Przejdź do głównej zawartości

O Starej Słaboniowej


"Mówili we wsi, że wzrok Słaboniowa miała  jak na swoje lata nadzwyczajny i ku niezadowoleniu okolicznych mieszkańców nieraz docierał on tam, gdzie sięgać nie powinien." 

Dlatego zawsze pozna, gdy jaki czarci pomiot błądzi po okolicy i szuka ofiary. A kiedy w pobliżu czai się zło wcielone i ona spokoju zaznać nie może, tylko próbuje zaradzić. Bo w całej Capówce, niewielkiej wsi, którą siły nieczyste postanowiły nawiedzić, jedna Teofila Słaboń pamięta pradawne znaki odpędzające złe uroki. 

Nikt też jak ona nie pojmuje magicznej mocy ziół. Bo przecież ta sama roślina mogłaby uleczyć i zabić. Wystarczy tylko wiedzieć, jak się z nią obchodzić.

Powiem jeszcze może, że gdy konieczność taka nastąpi, żeby zagadkę Południcy rozwiązać, Zmorę wyłapać i Strzygę powstrzymać, Słaboniowa  się nie zawaha. Wykona zadanie, zgodnie z powinnością. Bo tylko jej wiadomo, do czego te spiekładuchy zdolne. 

"Dość mnie już tych spiekładuchów, tych popaprańców, co z ludzkiej głupoty i złości na nasz padół przychodzo i niecnoto czynio. Ale no to już nie ma komu złego odganiać, ludzie tera uczone, w zabobony, jak to gadajo, nie wierzo. Już ino ja jedna została, co się zna na piekielnych sztuczkach.Trza robić, póki sił starczy. Mus je, ino ochoty ni ma."

Dlatego we wsi gadają, że z niej czarownica.

Ale jak się rzeczy niewytłumaczalne dzieją, to ukradkiem do Słaboniowej wszyscy po radę zachodzą, bo tu i o mądrość życiową  rozchodzi się, z wieku wynikającą.  
I  toczy się  to życie w Capówce, którą demony tak sobie ukochały, a które Teosia od lat tak dzielnie przepędza i miesza się  świat ludzki, ze światem duchów, dopóki nie odnajdzie równowagi i upragnionego spokoju...

Tyle tu magii i ludowej mądrości, że zachwyt ogarnia! Jak to jest wspaniale napisane. Niesamowicie oddany wiejski klimat, powrót do dawnych wierzeń i historia poprowadzona tak, że napięcie i niepokój, ale przy tym też ogromna ciekawość, towarzyszą czytelnikowi od pierwszej do ostatniej strony. A wszystko to jeszcze pięknie zilustrowane. Bo oprócz słów od autorki dostajemy również obrazy. Pokochałam Starą Słaboniową i naprawdę bardzo chciałabym się tą miłością podzielić... 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Orzechowa Czarownica

Fot. Przemysław Kaczmarek Opis wydawcy: "Zamknięty na cztery spusty ogród z nieznanych powodów przyciąga do siebie nastoletnią Hazel. Chcąc rozwikłać jego tajemnicę, dziewczyna nawiązuje znajomość z Colinem, cichym miłośnikiem fizyki. Od tej pory razem próbują odkryć, co skrywa zagadkowe miejsce. Jej dociekliwość i jego zamiłowanie do nauki idealnie się uzupełniają. Jednak pytań jest coraz więcej a odpowiedzi wciąż brakuje." Hazel  (czyli orzech ) "ma na sobie stary płaszcz w łagodnym kolorze mchu. Pasuje do niej, dzięki niemu jeszcze bardziej przypomina leśne stworzenie, przez co wyróżnia się na tle innych." Niezwykła dziewczyna, która rozmawia z roślinami. Wie, że cyklameny oznaczają  odwagę,  frezje  trwałą przyjaźń,  przebiśniegi przynoszą  nowe wieści, a głóg   daje  nadzieję. Posiada moc czarownicy i wciąż szuka swojego miejsca.  Gdy trafia do posiadłości pana Grymesa jej życie całkowicie się odmienia.  Colin...

Baśnie Ludów Ziemi

Zdjęcie ze strony Baśnie Ludów Ziemi Trzeba Wam wiedzieć, że to baśnie decydują, kiedy przyjść.  Jeżeli nie są gotowe, gubią się między słowami. Aż nadejdzie ich czas, aż przywoła je pieśń.  Tym razem przywędrowały do Gdyni, a przyniosła je Magda, autorka projektu  Baśnie Ludów Ziemi .  Miejscem spotkania był Ogród Kreacji. Usiedliśmy przy ogniu, pod gwiazdami i w księżycowej pełni. Blisko natury, obok siebie. W powietrzu unosił się zapach kadzidła i polnych kwiatów.  Z oddali docierały rozmowy świerszczy.  Zupełnie wymarzone warunki do wysłuchania magicznych opowieści. Jakby cały wszechświat się zmówił, żeby te baśnie wybrzmiały z mocą. Tak, jak "to działo się dawno, dawno temu. W czasach, które już minęły i które znów powrócą."  Wszystko razem przypominało spektakl teatralny. Żeby doświadczyć bardziej, wystarczyło zamknąć oczy. I dać się ponieść wyobraźni. A ta, jak wiadomo, potrafi cudowności. I tak żeśmy trwali w skupieniu,...